1.08.2015

"Ucieczka z Tajemniczego Ogrodu" Rafał Witek

     To już trzecia recenzja w Nowym Roku, a ja wciąż pochłaniam nowe książki ;). Myślę, że styczeń będzie bardzo obfitym miesiącem, chociaż zaczyna się sesja (moja najcięższa) i choć z publikacjami będę na bieżąco, to z recenzjami... Zobaczymy. Ale dam radę, nie ma innej opcji! 

   Dziś książka z mojego kolejnego wyzwania, w którym biorę udział, szczegóły na blogu achyochyzksiazka.blogspot.com. Chodzi o to, by w każdym miesiącu przeczytać JEDNĄ książkę z tych, dla których nie zawsze mieliśmy czas, które leżały gdzieś odłogiem na półce itp. W sumie daje nam to 12 zapomnianych książek w roku ;).

Ja na pierwszy ogień (jak już mówiłam, sesja itd.) wybrałam coś lekkiego, lekko się czytającego, niedługiego, czyli krótko i konkretnie: KSIĄŻKĘ DLA DZIECI.

Nigdy nie miałam do czynienia z autorem, jednak koniecznie muszę to nadrobić! Rafał Witek pisze życiowo, mądrze, prosto, ale i dobitnie trafiając do wymagających serc dzieci - bo jak wiadomo - dzieci to najwięksi krytycy i jeśli coś im się w bajce nie spodoba, bez wahania odkładają książkę na półkę.

Ucieczka z Tajemniczego Ogrodu to druga część z serii Bzik&Makówka przedstawiają. Na początku byłam zła na siebie, że nie przeczytałam poprzedniczki: Zgniłobrody i luneta przeznaczenia, jednak naprawdę nie ma znaczenia, od której książki się zacznie ;). Wszystko jest jasne, przejrzyste i klarowne.

Gabrysia i Nilson to para najlepszych 10 - letnich przyjaciół. Pewnego dnia Nilson wpada we wściekłość, gdyż jego tata odwołał wakacje, które miał spędzić z synem. Zdenerwowany chłopiec prosi go o "zadośćuczynienie" w postaci najnowocześniejszych smartfonów, tabletów itp. Na jego nieszczęście, niestety tato otrzymuje zdjęcie... Fujarki. Którą niezwłocznie kupuje. Nilson jest więc podwójnie zrozpaczony/zły i nie wie, jak wybrnąć z tej niekomfortowej dla niego sytuacji. Dzieje się jednak rzecz niezwykła... Magiczna fujarka i wychodzący z niej Kornik Czasu, przenoszą dzieci do... Czasów Frances Burnett, autorki Tajemniczego Ogrodu, Małej Księżniczki i Małego Lorda. 

Książka przemyca w sobie cenne wątki edukacyjne, więc spodoba się nie tylko dzieciom, ale i rodzicom, którzy równie dobrze będą się bawić, czytając o zwariowanych przygodach dwójki przyjaciół. Autor umiejętnie dorzuca inspiracje popularną angielską autorką, czym intryguje dzieci i zachęca do jej poznania i zainteresowania się jej twórczością. Dodatkowo pojawiają się świetne ilustracje i wypuklenia niektórych zdań. A cytat, który zaznaczyłam w książce, bo zrobił na mnie ogromne wrażenie, jest następujący:
"Lecz może życie składa się wyłącznie z rzeczy, w które nie chce się wierzyć? Bo gdyby było inaczej, to każdy człowiek mógłby łatwo przewidzieć swoją przyszłość..."
Bardzo polecam! Dawno nie czytałam tak dobrej książki dla dzieci ;).

Okładka I części ;)

Skrótowe info:

Autor: Rafał Witek
Tytuł: Ucieczka z Tajemniczego Ogrodu
Cykl/Seria: Bzik&Makówka przedstawiają (tom 2)
Ilość stron: 160
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Kategoria: dla dzieci :)

OCENIAM: 9/10!

Za książkę bardzo dziękuję:


A cytat na dziś, ode mnie, to...
"Życiu nie można dodać więcej dni, ale życia dniom - owszem."

12 komentarzy:

 1. Nie znam tego autora, ale zapowiada się ciekawie bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bym po tę ksiązkę nie sięgnęła... ale po Twojej recenzji zmieniam zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może bym przeczytała, chociaż okładka jakoś mnie zniechęca. Ale fakt, nie ocenia się książki po okładce. :P

  OdpowiedzUsuń
 4. okładka zacna :D xd lubię taki chaos często tak właśnie kupuje książki;p

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że to książka do której warto zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiedziałam że to książka dla dzieci. Okładka tego nie sugeruje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W końcu jakaś ciekawa okładka książki dla dzieci ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. O ciekawa książka dla dzieci. :D jak dorwę to poczytam bratu. :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Póki co nie mam ochoty na książki dla dzieci ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoda, że nie mam dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 11. nigdy nie słyszałam, ale na razie się powstrzymam ;) lista książek, które na mnie czekają wydłuża się szybciej niż ja czytam xD średnio 3 nowe "do przeczytania" podczas przeczytania jednej książki. muszę się streszczać ;)

  OdpowiedzUsuń