3.19.2015

"Baśnie i bajki" Jarosław Franciszek Bodziony

     Dziś bajkowo, w ten piękny, słoneczny poranek ;). Wciąż myślę nad opcją wideorecenzji i naprawdę coraz bardziej się przymierzam do czegoś takiego. Póki co, na razie jeszcze musicie się zadowolić recenzją w wersji pisanej. Zapraszam...

     Uwielbiam, gdy wydawnictwa przysyłają mi coś dla milusińskich czytelników, gdyż mogę być na bieżąco w literaturze dziecięcej; studiuję pedagogikę wczesnoszkolno - przedszkolną, więc takie publikacje to "perełki" dla przyszłego nauczyciela. 

Wszyscy znamy wiele baśni i bajek; jednak tych "głośnych", międzynarodowych, typu Baśnie Braci Grimm, Baśnie Hansa Christiana Andersena czy Baśnie Tysiąca i Jednej Nocy. Ja swój krąg znajomości tej tematyki powiększyłam właśnie o zapiski polskiego autora - Jarosława Franciszka Bodzionego i wiecie co? Naprawdę mamy czym się chwalić :).

Książka zawiera w sobie 32 bajki/baśnie, którego na pewno każdego rozbawią, wzruszą i pouczą; wiadomo, to przede wszystkim główne zadanie tego gatunku. 

Autor przenosi nas w dziecięcy świat wielkich planów, marzeń, zobowiązań; magicznych historii pełnych cudowności, tajemniczości, upersonifikowanych zwierząt; fantastycznych zjawisk, często niewytłumaczalnych, ale udowadniających wiele życiowych prawd.  

Jakich?

Tych mówiących, że dobro zawsze zwycięża, sprawiedliwość jednak istnieje (w większym lub  mniejszym sensie), ciężką pracą można osiągnąć wszystko, marzenia się spełniają, jeśli tylko usilnie się do nich dąży i robi wszystko, by z marzeń przeistoczyć je w rzeczywistość; skromność i pokora to cechy ginące, ale jednak nie tracące na wartości. 

Moralność w dzisiejszych czasach tak bardzo ma już ambiwalentne znaczenie. Warto pokazać dziecku, jak postępować, by żyć w zgodzie z samym sobą i innymi.

Całości dopełniają przepiękne ilustracje, co dodatkowo uatrakcyjnia lekturę, no ale jak inaczej wyobrażać sobie bajki bez obrazów? :)OCENIAM: 7/10!

Autor: Jarosław Franciszek Bodziony
Tytuł: Baśnie i bajki
Ilość stron: 168
Wydawnictwo: Novae Res
Kategoria: dla dzieci, dla każdego

Za książkę dziękuję:


A cytat na dziś to:
"Nie wyręczaj się innymi. Jeśli do zrobienia masz coś, co nie wybiega poza zakres Twoich możliwości, zrób to sam!"
Życzę Wam udanego dnia pełnego słońca, zrealizowania wszystkich planów na dziś!

Buziaki,

G.

P.S. Wiesz, że "świat należy do Ciebie, tylko teraz i tu"? 

7 komentarzy:

 1. pozycja dla dużych i małych:D

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę:))) Ja jestem duża a nadal kocham baśnie!:))) Pozwalają poczuć się jak dziecko:)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Pod cytatem podpisuję się wszystkimi rączkami ;))

  OdpowiedzUsuń
 4. Baśnie i bajki lubię zawsze i wszędzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne wykończenie, uwielbiam baśnie, poluję na te oryginalne braci Grimm, nieszczególnie dla dzieci. Śliczne ilustracje i treść pouczająca, tak powinno być. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cytat dnia to coś dla mnie. Wstyd przyznać, ale często się kimś wyręczam.

  OdpowiedzUsuń