3.13.2015

Liebster Blog Award!

     To już drugi raz, gdy zostałam nominowana do tej zabawy, jednak ponownie wezmę w niej udział, gdyż przy tego typu atrakcjach sama się czegoś o sobie dowiaduję ;). Za wytypowanie mnie do Liebster'a dziękuję brak pomysłu!

A teraz już odpowiadam na Twoje pytania!

1. Jaką książkę chcesz od dawna mieć w swojej biblioteczce, a ciągle nie może ona do niej trafić?

Wiele jest takich książek, bo ciężko wybrać z tej mnogości wspaniałych publikacji, te, które chciałabym mieć tylko dla siebie ;). Na pewno chciałabym mieć swój egzemplarz Dumy i uprzedzenia Jane Austen bo to moja ulubiona książka; ponadczasowa, uniwersalna, klasyk literatury angielskiej, napisana w totalnie moim klimacie - XVII wieku. 

2. Co sądzisz o szkolnych lekturach?

Myślę, że na pewno są potrzebne, gdyż gdyby nie nacisk programów nauczania i pewne wymogi, dzisiejsza młodzież nie sięgnęłaby po wybitne polskie (ale i nie tylko) dzieła literatury. Do moich ulubionych lektur należą: zdecydowanie Lalka Prusa i Granica Nałkowskiej.

3. Cytat, który ostatnio Cię zachwycił?

Akurat temat cytatów jest mi ostatnio bardzo bliski, gdyż jestem wolontariuszką przy przygotowaniach do Festiwalu Literatury dla Dzieci. Podczas festiwalu dzieciaki będą losować cytaty z książek, co będzie ich "wróżbą" na najbliższy czas. W związku z tym wyszukujemy mnóstwo wspaniałych cytatów do tego celu. Najbardziej rzucił mi się w oczy ten:
"Nowe maszyny mają w sobie coś, czego brakuje starym. Ale stare z kolei, te już przetestowane, sprawdzone i miejscami porysowane, mają coś innego, coś znacznie ważniejszego. To prawie tak jak z przyjaźnią." //R. Kosik, Felix, Net i Nika
A z tych bardziej "obsłuchanych" to słynny Eldo:
"Nie mam zamiaru spełniać czyichś oczekiwań, w życiu nie chodzi o to, by sympatię zdobywać." 

 4. Jaka jest Twoja ulubiona literacka postać kobieca i dlaczego?

Wiadomo. Hermiona Granger. Ambicja, inteligencja, mądrość, urok, czar, wdzięk, cięta riposta, wyznaczony cel, empatia, zaangażowanie, wierność, szczerość, zaufanie... Mam wymieniać więcej?

5. W świecie jakiej książki chciałbyś/chciałabyś się znaleźć, a jakiego wolałbyś/wolałabyś unikać?

Chciałabym się znaleźć oczywiście w świecie XVIII, XIX - wiecznej Anglii; w długiej sukni przemierzać sale bawialne, rumienić się przy spojrzeniu na mężczyznę, tańczyć walca do upadłego, obracać się w życiu, gdzie szacunek i wierność to najważniejsze pojęcia.

6. Możesz wybrać jedno, dowolne miejsce na Ziemi i zamieszkać tam. Gdzie będzie Twój nowy dom? 

Obojętne gdzie, byleby było ciepło. Jestem strasznym zmarzluchem i nienawidzę zimy. No, może zza szyby, gdzie mam pod ręką dzbanek dobrej herbaty, świetną książkę i ciepły koc zima wydaje się piękna... Jednak słońce w duszy mi gra! 

7. Jaką super moc chciałbyś/chciałabyś posiadać?

Czasem chciałabym wiedzieć co inni ludzie o mnie myślą/mówią.

8. Twoja ulubiona gra planszowa?

Eurobusiness! Zdecydowanie! Gra mojego dzieciństwa... Te emocje przy kupowaniu miast, budowaniu domów, hoteli, sprzedawanie, liczenie pieniędzy... Nic tego nie zastąpi! ;)

9. Bez czego nie ruszasz się z domu?

Nie ruszam się z domu bez książki; zawsze mam jakąś w torbie. Ostatnio też zabieram ze sobą słuchawki, żeby może gdzieś po drodze umilić sobie czas słuchaniem moich ulubionych rock'owych kapel. 

10. Wymień pięć piosenek, które poprawiają Ci humor.

Na pierwszy ogień idzie oczywiście "Danza Kuduro" (ale tylko summer remix!); potem ulubiona piosenka mojej współlokatorki "Ruda tańczy jak szalona" :); "Scars" Papa Roach; "With me" Sum 41 i ostatnio "Porównania" Natalii Szroeder i Libera :).

11. Co zmieniłbyś/zmieniłabyś w blogosferze?

Ciężkie pytanie. Nie wiem. Wyrzuciłabym wszystkich tych, którzy chcą "obserwację za obserwację", bo nie zależy im na wartościowych komentarzach i opiniach, tylko na statystykach. A tak, to jest okey ;).

Uff! Przebrnęłam! Ja nie nominuję nikogo, przykro mi, bo większość blogów, które bardzo lubię, brała już udział w Liebsterze :).

Na koniec przesyłam Wam kilka moich słonecznych krakowskich (w końcu!) zdjęć i zachęcam do odwiedzenia WirtualnejKsiążki jutro: będzie recenzja kontynuacji Zostań, jeśli kochasz!

To był zdecydowanie najlepszy dzień!Z moimi najwspanialszymi krakowskimi ludzikami <3
Buziaki!

G.

13 komentarzy:

 1. Fakt, Hermiony nie da się nie lubić. Eurobiznes jest ponadczasowy i też go uwielbiam. Papa Roach. :3
  Dzięki za odpowiedzi. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak Hermiona należy i do moich ulubionych bohaterek literackich :) Ja "Dumę i uprzedzenie" dostałam od mamy i bardzo cenię sobie ten egzemplarz ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O, a wiesz co, ja się do Hermiony bardziej ostatnio przywiązuję;) utożsamiam się z nią. Mały detal, nie jestem blondynką ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Też lubię Scars Papa Roach i ogólnie bardzo dobry zespół według mnie. Na tyle dobry, że śmignę na koncert w tym roku... Mam nadzieję...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam na ich dwóch koncertach! A gdzie Ty się wybierasz w tym roku? :)

   Usuń

 5. Eurobusiness! Też uwielbiam :) A piosenka With me" Sum 41 jest jedną z moich ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja za Hermioną nie przepadam, zbyt doskonała, bez skazy, nierealna. Wolę ludzi takich jak te stare maszyny, bez względu na ich wiek ;))

  OdpowiedzUsuń
 7. ja bym chciała być Scarlet o'harą;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja chciałabym mieszkać gdzieś nad samym morzem. Dużo ciekawych rzeczy się o Tobie dowiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Morze może być, byleby było ciepło <3 :)

   Usuń
  2. ja kocham góry z kolei mogłabym żyć w jakiejś chałupie z owcami:D

   Usuń
 9. Ja też chciałabym mieć swój egzemplarz "Dumy i uprzedzenia" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Co do 2 pytania. Według mnie lektury są potrzebne, ale niektóre naprawdę zniechęcają. Jest wiele pozycji, które warto by przedstawić dzieciom. Moim zdaniem książki powinny budować wyobraźnie, zachęcać do czytania, a nie odstraszać. Dla mnie straszny był Potop, Konrad Wallenrod, Cierpienia Młodego Wertera, Dżuma i wiele innych, ale był też fajne np. Mały książę, Nad Niemnem, Lalka, Zbrodnia i kara :)

  OdpowiedzUsuń