7.05.2015

"Zimowa rozłąka kurczaka i myszki" Katarzyna Boroń

Jak wiecie, uwielbiam dostawać literaturę dziecięcą od Wydawnictw. Jako, że w przyszłości chcę z dzieciakami pracować, poniekąd "zbieram sobie materiał" na ową okoliczność ;). Trzy książki pana Kasdepke uważam bardzo mi kiedyś pomogą; tym razem jednak mam coś innego i od kogoś innego.
Ta malutka, chudziutka książeczka zawiera tylko jedno opowiadanko - bajkę dla najmłodszych. Mały kurczaczek i mała myszka są najlepszymi przyjaciółmi. Razem spędzają czas; bawią się, zbierają ziarenka, skubią trawę. Idylla się kończy gdy nastaje zima. Drzwiczki i do domu myszki i do domku - kurnika kurczaczka zamarzają. 

Co teraz?

Jak to w bajkach bywa, bohaterowie znajdują sposób, by dobre wartości, jak w tym przypadku - PRZYJAŹŃ - przetrwały. Uwielbiam bajki za ich uniwersalizm. W dzisiejszych czasach, gdy tyle ważnych moralnie spraw zanika, istotne jest, by mimo wszystko wpajać je dzieciom. Od kogo mają się uczyć, jeśli nie od nas, dorosłych? Powiedzieć ktoś może, że dzieci nie trzeba wychowywać, że przecież w dobie dzisiejszego świata same się wychowują; mają od tego wszelkiego rodzaju media, znajomych itp.Ale czy to prawda? Według mnie to największa bzdura na świecie. Najmłodszych kształtujemy MY - bo MY jesteśmy dla nich wzorem. Dlatego głupie gadanie niektórych rodziców, że "nie będę go ostro wychowywał, bo się do mnie zrazi" polecam włożyć między bajki :).

Ach nie. Nie między bajki. Przecież to w BAJKACH JEST SENS ukrytych przesłań, etyki, moralności, tego co dobre, a co złe, przeświadczenia, że dobro zawsze zwycięża, a zło przegrywa. Tego się trzymajmy.

Książeczka pani Boroń zawiera wszystko to, co ważne, naprawdę żałuję, że nie ma objętościowo więcej. Ale posiada piękne ilustracje. Idealny prezent dla najmłodszych ;).

Autor: Katarzyna Boroń
Tytuł: Zimowa rozłąka kurczaka i myszki
Ilość stron: 27
Wydawnictwo: Novae Res
Kategoria: dla dzieci, dla każdego

OCENIAM: 6/10!
*

Za książeczkę dziękuję:


5 komentarzy: