9.26.2015

"Tajemnica rodu Sogliano" Sveva Casati Modignani

Obiecałam Wam recenzję książki innej niż wszystkie, które do tej pory czytałam, więc... Serdecznie zapraszam do zapoznania się z lekturą autorstwa... Małżeństwa :). Mąż już niestety nie żyje, ale żona wciąż wydaje książki pod podanym pseudonimem. A o czym mowa?

Dokładnie o tej publikacji:Każda rodzina ma swoje tajemnice. Sekrety, o których wiedzą tylko cztery ściany domu; motywy, by ową wiedzę zatrzymywać tylko dla siebie, świadomość, by problemowe "brudy" prać w gronie najbliższych, czasem i desperacką motywację do zrobienia wszystkiego, byleby tylko "to" nie ujrzało światła dziennego. Tak jest i w książce, którą miałam okazję przeczytać i biegnę Wam donieść, jak jest ona wspaniała i przepełniona ciepłem.

Rodzina Sogliano to włoscy poławiacze koralu; z dziada pradziada, od wieków, z pokolenia na pokolenie. Ich upór, determinacja, honor, ale i serce oddane temu rzemiosłu sprawiają, że ród jest szanowany i doceniany, a bogactwo, zdobyte ciężką pracą - zasłużone. Okazały dom głównej bohaterki - Orsoli - i jej męża Edoarda kryje się w cieniu Wezuwiusza; i jak się przekonujemy już od pierwszych stron powieści... Również skrywa swoje tajemnice. 

Śmierć Edoarda jest nożem przeszywającym serce Orsoli. Pięćdziesięcioletnia kobieta nie może się pozbierać po stracie ukochanego mężczyzny, który był ideałem. Był, bo pewna przypadkowo odkryta tajemnica sprawia, że jednak ideały nie istnieją. Orsola musi się zmierzyć nie tylko z bólem, ale i nową wiedzą, która nie ułatwia jej życia codziennego. Świadomość, że staje się odpowiedzialna nie tylko za pięcioro swoich dzieci, ale i nieślubnego syna Edoarda, fakt, że od tego momentu sukces i przyszłość rodzinnej firmy zależą od niej, powrót do dalekiej przeszłości... Wszystko to sprawia, że kobieta musi wziąć się w garść i pozamykać wiele spraw.

Książkę się po prostu pochłania. To nie jest lektura z tych, które męczą nadmiarem informacji, ale intryguje swoją prostotą i klarownością. Gdy przeczytałam w opisie, czym trudnią się bohaterowie powieści, naprawdę myślałam, że nie zaciekawi mnie to ani na chwilę. Jednak gdy tylko przeczytałam pierwszy rozdział... Przepadłam. Autorzy dzielą lekturę na osobne rozdziały,z  których każdy opowiada historię innej osoby. Poznajemy więc od podszewki życie Orsoli i jej męża, Chinki - kochanki Edoarda, Margherity - jego matki itp. Retrospekcje wspaniale zapraszają Czytelnika w głąb ciepłych Włoch, świat koralu, skryte mury rezydencji Sogliano, oraz krainę sekretów, które kolejno zaczynają wychylać się z ukrycia. Przepych, bogactwo, ale i ogromny trud włożony w koralową firmę, niemożliwie duże wsparcie rodziny, gdzie każdy za każdego w ogień by wskoczył, moralne zasady (albo i te nagięte), rozpalone słońcem Torre del Greco czy Mediolan...

Skończyłam czytać z wypiekami na twarzy i apetytem na dużo więcej!

OCENIAM: 6/6!

Autor: Sveva Casati Modignani
Tytuł: Tajemnica rodu Sogliano
Ilość stron: 488
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data premiery: 22 września, więc od czterech dni ta książka już jest w sklepach!


Za możliwość przeczytania książki dziękuję:


*

Dziękuję za liczne komentarze pod postem urodzinowym. Przypominam o losowaniu!!!

4 komentarze:

 1. Jak tylko widzę w tytule, że chodzi o tajemnicę rodu czy historię czy cokolwiek, to ostrzę zęby i oczy. I tak samo jest w tym wypadku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, z chęcią poznałabym tę tajemnicę. Zaciekawiła mnie ta książka, bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 3. O rany, ale wysoko tę książkę oceniłaś! :O

  OdpowiedzUsuń
 4. O rany, ale mnie zaintrygowałaś swoją recenzją! Przyznam, że nie spotkałam się dotąd z tym tytułem, szkoda, że jestem już po zakupach, podczas kolejnych z pewnością ją zamówię ;) Tymczasem wrzucam do schowka ;) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń