10.31.2015

"Co zrobisz, gdy umrę?" Nicci French

      Tak jak wspominałam, wpadłam w wir kryminałów i thrillerów. Wprawdzie nie na długo, gdyż na półce czekają już na mnie kolejne młodzieżówki i romansidła, ale, ale! Już nie będę się tak drastycznie odcinać od pewnych książkowych gatunków ;). Dlatego tym bardziej zapraszam Was dziś na moją recenzję pewnego thrillera psychologicznego.

Mianowicie: 


"Powiadają, że nie ma sensu stawiać małych sum pieniędzy. Strata musi boleć. Może to samo dotyczy niewierności".

Ellie Faulkner ma pozornie poukładane życie; kochającego męża - Grega, pracę dającą jej satysfakcję, grono bardzo oddanych przyjaciół. Pewnego dnia, gdy do domu Ellie pukają policjanci z tragiczną nowiną, jej życie po prostu się zatrzymuje. Otóż w tragicznych okolicznościach ginie... Greg. Wypadek, płonący samochód. Ale cała sytuacja nie wydaje się tak prosta, na jaką wygląda. Bowiem...

Mąż Ellie nie był w samochodzie sam.

Był z kobietą.

Z Kobietą, o której nikt nie słyszał, nikt jej nie znał. Mało tego. Cieniem na kryształowości całej osoby Grega kładzie się ów fakt, gdyż wypadek wygląda na śmierć kochanków. Wszyscy znajomi, policja, sędzia, nie widzą powodu, by nie wierzyć poszlakom i dowodom, tylko Ellie stanowczo zaprzecza jakiejkolwiek niewierności męża. Z całą swoją mocą broni umarłego, nie dając dopuścić do siebie myśli, że mógł być wobec niej nie w porządku. Tym bardziej, że tajemnicza Milena Livingstone - jego towarzyszka podróży, wcale świętą nie była. Ellie postanawia na własną rękę odkryć to, czego nie widzą inni, przez co zostaje wzięta za nienormalną.

"(...) bo kiedy uczucie jest prawdziwe, człowiek nie jest w stanie nad nim zapanować i zachowuje się nie tak, jak zamierza. Kiedy jest prawdziwe, człowiek nie jest godny i poważny, ale uśmiecha się głupio, mówi niewłaściwe rzeczy i wykonuje niezręczne gesty".

Nicci French, jak się okazuje, to zgrany brytyjski duet;  małżeństwo, które wydaje książki pod właśnie tym pseudonimem; królują jako twórcy thrillerów z tłem psychologicznym. Nie powiem, byłam bardzo ciekawa owej historii i nie zawiodłam się. Wciągnęłam się niemożliwie w opowieść Ellie, która ładnie pociągnięta jest w pierwszej osobie, co wiąże się z dokładnym poznaniem myśli głównej bohaterki, jej emocjami, sposobem postępowania. Nie mogłam doczekać się rozwiązania zagadki, tym bardziej, że już kompletnie nie wiedziałam co myśleć, kogo podejrzewać, a na jaw wypływały coraz to nowsze fakty. Naprawdę polecam, ja na pewno po jeszcze niejedną książkę owych autorów sięgnę z przyjemnością!

"Żałoba nadejdzie później, kiedy będę wiedziała, po czym płaczę".

Nie ma to jak mocna czarna kawa i dobra książka!


OCENIAM: 5/6!

Autor: Nicci French
Tytuł: Co zrobisz, gdy umrę?
Wydawnictwo: Książnica
Ilość stron: 318

*

Czytam coraz więcej książek takich moich, osobistych, z mojej półki. Cieszę się, bo rok chyli się ku końcowi, i mimo, że półka książkowa się nie zmniejsza, to ubywa do przeczytania tych prywatnych ;). A jak to jest u Was?

12 komentarzy:

 1. Czytałam tą książkę. Bardzo mi się spodobała, lubię czytywać książki spod pióra Nicci French. Ciekawie piszą :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, ja się pierwszy raz z nimi spotkałam! ;)

   Usuń
 2. Kocham ksiązki tej pary 4 mam u siebie na półce:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dzięki nim pokocham chyba thrillery psychologiczne!

   Usuń
 3. Chyba muszę bliżej przyjrzeć się temu duetowi, choć powiem Ci, że czytałam u kogoś wiele krytycznych słów na temat innej książki. Tylko nie pamiętam co to było...

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się Twój kryminalny wir:) Ta książka jest dla mnie zagadką, ale kto wie, jak długo jeszcze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś czytałam książki tego duetu i zawsze mi się podobały, nie wiem czemu o nich zapomniałam, pewnie dlatego, że lista książek rośnie w zastraszającym tempie, a ja za nią nie nadążam ;)) Fajnie, że mi o nich przypomniałaś, może uda mi się w najbliższym czasie sięgnąć po ich książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że bardzo dużo osób zna ten duet, a ja po raz pierwszy się z nimi zetknęłam :(

   Usuń
 6. Nie znam tej książki, ale brzmi ciekawie, zatem będę miała ją na uwadze w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Po takiej recenzji z Twoich ust muszę sięgnąć po tę książkę ;))

  OdpowiedzUsuń
 8. chcę to czytnąc ewidentnie i stanowczo!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio nabrałam chęci na thrillery, ,,Co zrobisz, gdy umrę" mnie także zainteresował, będę mieć go na uwadze!

  OdpowiedzUsuń