12.05.2015

"Tylko MIŁOŚĆ się liczy" Jan Twardowski

   Długo zastanawiałam się, czy robić recenzję tej książki. Jest ona moją osobistą perłą na półce; bardzo często do niej wracam, zwłaszcza, gdy jest mi smutno i źle. Gdy czuję, że potrzebuję pocieszenia, ale nie takiego w stylu "wszystko będzie dobrze", ale takiego bardziej duchowego. Niniejszą publikację otrzymałam od dziadków z okazji imienin, bodajże trzy lata temu. Wtedy jeszcze nie doceniałam wartości tej książki, a właściwie zbioru wybranych dzieł księdza Twardowskiego, dziś już nie popełniam tego błędu. Wiem, jak ogromne ma znaczenie ;).
Uznałam, że MUSZĘ napisać recenzję tej książeczki. Nie mogę postąpić inaczej; jest to pozycja, którą zabieram praktycznie wszędzie, to jedyna publikacja, w której podkreślam wciąż na nowo cytaty, powtarzam myśli, szukam ukojenia, spokoju. I jeśli myślicie, że skoro napisał ją ksiądz, to to musi być lektura religijna - to jesteście w dużym błędzie.

"(...) kochać - to być po prostu wszechmogącym bezradnym"
 Książka to zbiór prozy i poezji księdza Jana Twardowskiego, który wybrała i skompletowała w całość Aleksandra Iwanowska, edytorka twórczości pisarza/poety. Znajdziemy tu i złote myśli, i przepiękne wiersze, i fragmenty bardziej obszernych dzieł. Wszystkie wiążą się z MIŁOŚCIĄ, która naprawdę wylewa się z każdej strony. Mamy tu i faktycznie odniesienia do Boga i jego poświęcenia dla człowieka, co według księdza Twardowskiego jest największym dowodem na Jego istnienie, ale i rozważania na temat największych uczuć łączących kobietę i mężczyznę, mamę i dziecko, siostrę i brata. Coś pięknego.

"(...) spróbuj nie chcieć jej wcale, wtedy przyjdzie sama"

Czy wiesz jaka może być MIŁOŚĆ? No właśnie.
Ksiądz Twardowski próbował szukać odpowiedzi na wszelkie pytania, z jakimi musiał się mierzyć; czy miłość w ogóle istnieje, a jeśli tak, to dlaczego Bóg zsyła tyle nieszczęść i cierpień, dlaczego to uczucie jest tak trudne, ciężkie, czemu przez niektórych tak nierozumiane, deptane w codzienności, niedostrzeganie, niedoceniane... Miłość może być nie tylko czysta, cierpliwa i piękna. Może być gorzka, stęskniona, jak sam autor mówi, miłość to "wariatka".

Ja jestem dumna z tej książki, że mogę ją mieć u siebie na półce. Twarda okładka, gruby papier, piękne wydanie. Mój osobisty egzemplarz jest pokreślony, pozaznaczany - ale to chyba dobrze? Wciąż znajduję coś na nowo, coś dostrzegam. Ta publikacja wniosła w moje życie tak wiele nadziei, że sobie nawet sprawy nie zdajecie. Ileż wylewałam łez, siedziałam samotna, by później po prostu po nią sięgnąć i... Wziąć się w garść. Dodaje skrzydeł, wzmacnia nie tylko duchowo, ale i fizycznie. Kształtuje pogląd na pewne sprawy, umacnia, czyni silniejszym. Nie przesadzam. Uważam, że będzie idealnym prezentem dla najbliższej osoby. Jeśli myślałeś, że wiesz co nieco o miłości, to uwierz, myliłeś się. Każde słowo spod pióra księdza Twardowskiego ma znaczenie. KAŻDE. Nawet gdy autor pisze o mrówce, czy ździebełku trawy. Nie masz pojęcia, jaka może być miłość. Ale jestem pewna, że po tej lekturze, otworzą Ci się oczy na wiele rzeczy ;).

Jeszcze się zastanawiasz?

OCENIAM: nie mogę, jest BEZCENNA, wspaniała, jedyna!

Autor: Jan Twardowski
Tytuł: Tylko MIŁOŚĆ się liczy
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Ilość stron: 206
Mój ulubiony...
Nie płacz, że (...) los Ciebie kopnął,
bo kiedy Bóg zamyka drzwi, to otwiera okno! <3

9 komentarzy:

 1. "Nie płacz, że (...) los Ciebie kopnął,
  bo kiedy Bóg zamyka drzwi, to otwiera okno!"

  - PIĘKNE!
  Dziękuję Ci za te słowa. Trafiłaś idealnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak tylko mam gorszy dzień, to właśnie o tym myślę :). Od razu robi mi się lepiej!

   Usuń
 2. Ja bardzo słabo orientuje się w twórczości Jana Twardowskiego, - muszę nadrobić

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawiałam się co kupić przyjaciółce na święta, przeżywa ona teraz bardzo ciężki okres i zależało, dalej zależy mi na tym by ten prezent ją wsparł, teraz wydaje mi się, że znalazłam to, czego tak długo szukałam :))
  Dziękuję Ci za to bardzo <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, bardzo się cieszę! Tak, ta książka będzie idealna :).

   Usuń
 4. Idealna książka na prezent! Najlepiej dla mojej siostry, może nie przeżywa ciężkiego okresu w życiu, ale jest niepoprawną optymistką, a im więcej motywacji tym więcej szczęścia :) Pozdrawiam <33
  http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba poproszę o takie egzemplarz dla siebie pod choinkę :)
  Thievingbooks

  OdpowiedzUsuń
 6. A może nawet ja spróbuję... :)

  OdpowiedzUsuń