12.21.2015

"W amoku" Stefania Jagielnicka - Kamieniecka

     Coś dłuższa przerwa mi się wyklarowała tutaj; nie wiem czemu, intensywność przeżywania przygotowań do Świąt chyba miała w tym swój duży udział. Niemniej jednak zaraz zabieram się za nadrabianie zaległości u Was, tymczasem zapraszam do przeczytania mych kilku słów na temat najnowszej powieści Pani Stefanii Jagielnickiej - Kamienieckiej."Nigdy nie zależało mi na długim życiu. Chciałem żyć krótko, ale intensywnie, tak jak mi się podoba. I tak żyłem".

Z publikacjami tej Autorki mam tak, że często nie wiem, co o nich sądzić. Mam jednak to szczęście, że każda kolejna książka (według mnie!) jest lepsza od poprzedniej, więc powiem jedno: czekam na następną. Na pierwszy rzut spodobała mi się okładka; jest kompletnie inna, korzystna. I tytuł. W końcu, amok, jak podaje internetowy słownik to: szał, stan niekontrolowanej emocji połączonej z żądzą mordu. Określenie to pochodzi od malajskiego/indonezyjskiego/filipińskiego słowa amuk, oznaczającego „oszalały z gniewu”. Domyślać się można więc, że dzieło Pani Stefanii będzie pełne emocji, i... Zaskoczenia. Tak, zdecydowanie tak.

Już na pierwszych stronach poznajemy pozornie szczęśliwą parę: Edwarda, studenta politologii i Justynę, uczącą się na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dziewczynę jednak wciąga "solidarnościowy karnawał", Niezależny Związek Studentów, gdzie niespodziewanie (kompletnie nagle, jak za pstryknięciem palców!) zakochuje się w jednym z jego przywódców - Mateuszu. Justyna w jednym momencie zrywa z Edwardem, po czym przeprowadza się do swojego nowego wybranka; razem zaczynają powoli układać sobie życie. Szczęście nie trwa jednak długo, gdyż Mateusz zostaje internowany, a oszalała z rozpaczy Justyna jest w stanie zrobić wszystko, byleby tylko utrzymać go przy życiu. Zwraca się więc z prośbą o pomoc do Edwarda, który, jako zagorzały komunista, może mieć wpływ na losy jej ukochanego. Zdradzony i upokorzony chłopak, wciąż obsesyjnie zakochany w Justynie, jest w stanie zrobić dosłownie wszystko, żeby tylko zatrzymać ją przy sobie. 

"Tutaj znów była sobą. Oddychała pełną piersią, czując, że wraca z zaświatów do centrum życia, swojego autentycznego życia".

Mateusz jednak wraca do Justyny.

I tu zaczynają się problemy. Edward bowiem nie zamierza tak łatwo dać za wygraną, Justyna kocha do nieprzytomności Mateusza, ten skrywa swoje tajemnice, które powoli zaczynają wychodzić na jaw. Obsesyjne emocje, które targają Edwardem doprowadzają do dramatu. 

Książkę czyta się bardzo lekko i szybko; to lektura dosłownie na wieczór ;). Splecione z sobą historie trzech postaci intensywnie włączają Czytelnika w światy najpierw uroczego (mojego ukochanego) Krakowa, później Monachium. Nieprzewidywalność zdarzeń dodaje elementu zaskoczenia; ciągle chce się wiedzieć co będzie dalej, jak to się wszystko skończy. Nie powiem, powieść bardzo ciekawa, ilustrująca również dokładnie wydarzenia okresu solidarnościowego. Polecam wszystkim fanom twórczości Autorki,wielbicielom historycznych klimatów, oraz tym, którzy lubią niebanalne historie uczuciowe, pełne zwrotów akcji.

OCENIAM: 4/6! 

Autor: Stefania Jagielnicka - Kamieniecka
Tytuł: W amoku
Wydawnictwo: Psychoskok
Ilość stron: 224


Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Psychoskok.

*

Jeszcze dwa dni i będę w domu!
Wpadnę w szał przygotowań już na całego.
Postaram się Was zaskoczyć ;).

8 komentarzy:

 1. Jakoś nie skusiła mnie ta pozycja. Raczej jej nie przeczytam.
  Nie tylko ty zaniedbałaś bloga. Ja też ostatnio na nim nie szaleje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno się skuszę! Przekonałaś mnie i teraz będę szukać jej jak oszalała ;) I jeszcze kochany Kraków <3

  OdpowiedzUsuń
 3. nie wiem czy to mój klimacik tak rzeknę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta okładka sprawia, że sama czuję się jak w amoku :D Ale na samą książkę może nawet się i skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydarzenia wydają mi się dość mocno zagmatwane, trójkąty nie są czymś, o czym obecnie chcę czytać... Podziękuję za tę pozycję.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa recenzja, co ta miłość i obsesja robi z ludźmi...

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dziękuję za ciekawą recenzję, którą przeczytałam z przyjemnością

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna propozycja chyba ja zakupie :) obs ?
  www.madame-White.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń