1.10.2016

"Złamane pióro" Małgorzata Borochowska

     Są takie książki, które od razu zapadają w pamięć, reminiscencję, wspomnienie. Są takie publikacje, które wyzwalają emocje; niezapomniane wrażenie, ekscytację, napięcie. Są takie powieści, które wywołują radość, zadowolenie, uciechę, ale i wzruszenie, przejęcie, rozczulenie. Do takich właśnie dzieł należy Złamane pióro."Talent to kwestia wyboru. Człowiek musi zrobić w życiu tylko dwie rzeczy: umrzeć i dokonać wyboru".

Nie wiem jak zacząć mówić pisać o tej książce, by nie urazić jej, ani pani Borochowskiej swoim niezgrabnym pisarstwem. Swoim niekompletnym, nieskomplikowanym, nieprofesjonalnym warsztatem. Zapytacie, czemu mam takie obawy? Odpowiem prosto i zwyczajnie: książka to (jak dla mnie) nasze, polskie, własne mistrzostwo świata. Nie spotkałam dotąd literatury tak pięknej, tak subtelnej i tak wyrafinowanej jak powyższa publikacja.

Sam zarys fabuły wydaje się banalny: dwudziestopięcioletnia Emily Crew przyjeżdża na wieś, by zamieszkać w domu odziedziczonym po zmarłych dziadkach. Dziewczyna chce tu znaleźć ukojenie, spokój i ciszę, by zatopić się w swojej pasji - pisarstwie. Zamierza stworzyć powieść, która pozwoli jej uwolnić się od przeszłości. Wydarzyło się bowiem coś, o czym Emily chce zapomnieć, a co usilnie nie daje jej wytchnienia... Już w pierwszy dzień spotyka Jacoba Stuarta - ciemnoskórego architekta - geniusza, którego codzienne kawy w domu (jak się okazuje) sąsiadki stają się rytuałem, zwyczajem, obrzędem. Myli się jednak ten, kto stwierdzi, że historia jest błaha i przewidywalna. 

Emily z Jacobem zaczynają prowadzić dyskusje na wszelkie tematy, których dziś boi się świat: rasizmu, Hitlera, wiary, Boga, ekologii. Czytając ich rozmowy miałam wrażenie, że wraz z nimi siedzę w przytulnym wiejskim domu, przysłuchując się ich rozważaniom, nieświadomie utożsamiając się z ich poglądami. Nieustannie zastanawiałam się "co ja sądzę?", "co ja myślę?", "dlaczego tak jest?" - przez co odczuwałam jeszcze większe napięcie emocjonalne podczas lektury. Podziwiałam zdecydowanego, stanowczego Jacoba, równocześnie kibicując spokojnej, mającej zamiłowanie do synonimów Emily. Tak, synonimów. Właśnie teraz łapię się na tym, jak wspaniałe jest ich używanie, przy jednoczesnym ciągłym odkrywaniu, jak piękny jest nasz rodzimy język! Jak wiele rzeczy można powiedzieć, jak dużo wyrazić emocji za pomocą... Słów.

Na uznanie, pochwałę, aprobatę zasługuje kompozycja szkatułkowa, którą autorka wplotła w historię głównych bohaterów. Pisarska opowieść Emily o Wybranej i Generale stanowi ciekawe oderwanie się od prowadzącego, napędzającego wątku. Wyjaśnia wiele kwestii, ukazuje psychikę dziewczyny w taki sposób, by można ją było zrozumieć. Karty zostają odkryte; dowiadujemy się co oznacza fortepian na okładce książki, jak bardzo dramatyczne wydarzenia mogą zmienić człowieka, jaki wpływ ma uczucie na relację z drugą osobą.

Bałam się tej lektury. Naprawdę. Odkąd tylko ją otrzymałam, liczyłam się z tym, że będzie trudna, nienależąca do gatunku tych łatwych i lekkich; jeśli więc liczycie, że pochłoniecie tę książkę w jeden wieczór - muszę Was rozczarować. Złamane pióro potrzebuje uwagi, oprawy, skupienia, interpretacji. Książkę tę się delektuje, smakuje, próbuje. Wymaga ona od czytelnika, ale to naprawdę wspaniałe wrażenie, czuć, że obcuje się z czymś tak pięknym. Przeczytałam i moją pierwszą myślą było: czy jeszcze kiedyś trafię na TAKĄ literaturę w polskim wydaniu? I czy dane mi będzie kiedyś tak pięknie posługiwać się moim ojczystym językiem? Nie wiem.

Polecam, ogromnie polecam i już mam chęć na drugą część pod tytułem: Trajektoria lotu.

OCENIAM: 6/6!

Autorka: Małgorzata Maria Borochowska
Tytuł: Złamane pióro
Wydawnictwo: Poligraf
Ilość stron: 360

Za możliwość przeczytania książki ogromnie dziękuję Autorce.

22 komentarze:

 1. Może kiedyś ją przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszy mnie Twoja recenzja, ponieważ niebawem zabieram się za lekturę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lektura wymagająca, ale nie pożałujesz! ;>

   Usuń
 3. Ja też lektury bym się bała, a wszystko przez okładkę, która mnie przeraża. Twoja recenzja podbudowała moją ciekawość i jestem nawet bardzo zainteresowana tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 4. ale wysoka ocena! zachęca do przeczytania:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi intrygująco :) Będę mieć na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś słyszałam, że książka słaba i przeciętna, ale po Twojej recenzji; muszę ją przeczytać! Jestem naprawdę zaintrygowana tą powieścią. Pozdrawiam ;*

  http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również niecierpliwie czekam na kontynuację :) Cieszę się, że i na Tobie książka zrobiła ogromne wrażenie :) Prawdziwa literacka uczta, prawda? Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie mogę doczekać się drugiej części podobnie jak Ty :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już od jakiegoś czasu ten tytuł za mną chodził! Twoja recenzja tylko utwierdziła mnie w fakcie, że muszę jak najszybciej się za nim rozejrzeć! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaciekawiłaś mnie bardzo. Poza tym jeszcze o tej książce nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam ją już na swojej półce i niebawem zabieram się za lekturę :)


  ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja również czytałam tę książkę i bardzo mi się podobała :-) Oczywiście też oczekuję kontynuacji :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie mam ochoty na tą książkę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Okładka jest nieziemska! Skusimy się na tę lekturę :)

  Pozdrawiamy gorąco i zapraszamy do nas:
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Wow jaka wysoka ocena! Ta książka musi być na prawdę genialna :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Powiem Ci, że Twoja recenzja bardzo mnie zaintrygowała. Już nie mogę się doczekać, aż sama będę mieć możliwość przeczytania tej książki. Wydaje się być naprawdę niesamowita!

  OdpowiedzUsuń
 17. Chyba jednak nie dla mnie :/

  OdpowiedzUsuń
 18. wow, co za recenzja! nieźle, na maxa mnie zaciekawiłaś :) poza tym bardzo lubię, że zawsze wstawiasz cytaty.
  dodam do "do przeczytania" :D

  OdpowiedzUsuń