11.26.2016

"Ocalenie Callie i Kaydena" Jessica Sorensen

     Z kontynuacjami bestsellerów jest często tak, iż okazują się słabsze niż poprzednie części; tutaj jednak od razu możemy chłonąć lekturę spokojnie, gdyż poziom pozostaje utrzymany, (jeśli nie zaryzykować stwierdzenia, iż jest podniesiony!) Na szczęście mam już na półce trzeci tom z serii, przez co nie czuję tak bardzo braku stylu pani Sorensen ;)."Muszę się obudzić i naprawdę uwierzyć, że wszystko będzie dobrze, zamiast mieć tylko taką nadzieję. Chcę być jedną z tych szczęściar, które wiodą wspaniałe życie".

Zdecydowanie ciężko ocenić książkę, po której ma się pogruchotane emocjonalnie wnętrze. Koniec pierwszej części wbijał w fotel; człowiek zastygał nad lekturą i dosłownie nie wiedział, co z sobą począć.  Z niecierpliwością oczekiwał dalszego rozwoju wypadków, bacznie kibicując dwójce głównych bohaterów w ich zmaganiach z przeszłością. Z przeszłością, która w młodych ludziach wyryła swojego rodzaju piętno, zatrzymując ich niebezpiecznie w jednym miejscu, nie pozwalając ruszyć naprzód. 

Mija pewien czas od finałowej sceny z "Przypadków Callie i Kaydena"; sekret chłopaka wychodzi na jaw. Zraniony fizycznie i niemożliwie poharatany fizycznie Kayden nie umie poradzić sobie ze świadomością, iż cały świat drwi z niego - nie odnajduje pocieszenia w osobie mamy, nie wspominając o ojcu, myśląc cały czas o Callie. Ta z kolei poznawszy prawdę, jest jeszcze bardziej zaniepokojona o los Kaydena, któremu demony przeszłości nie pozwalają normalnie funkcjonować. By mogło do tego dojść, musiałby światło dzienne ujrzeć sekret Callie. A do tego Kayden za wszelką cenę nie chce dopuścić.

"Czasem najlepsze rzeczy to te niezaplanowane; decyzje podjęte pod wpływem chwili".

Już od pierwszych stron zostajemy porwani przez burzliwe losy dwójki młodych bohaterów, którzy dźwigają na swoich barkach rzeczy cięższe niejednokrotnie od trzykrotnie starszych od siebie ludzi. Bolesne doświadczenia, którymi zostało naznaczone ich dzieciństwo i wczesne lata dorastania nie dają o sobie zapomnieć, zostawiając nieodzowny ślad w ich ciałach oraz głowach. Ponowne spotkanie, po incydencie z udziałem chłopaka nie należy do najłatwiejszych. Oboje poszarpani przez uczucia, których może i są pewni, jednak nie wiedzą jak to okazać, boleśnie zranieni przez los i najbliższych ludzi, samotni w walce ze złem świata, skrywający swoje tajemnice, muszą odnaleźć na nowo wspólny język, by w końcu zrozumieć, ile dla siebie znaczą. Nie mogę przestać zachwycać się stylem i językowym doborem słów, którymi posługuje się autorka. Żaden wyraz nie jest tu przypadkowy, każde zdanie jest przemyślane do samego końca; mnogość emocjonalnego wachlarza uczuć po prostu poraża. Książka ta jest przesiąknięta bólem, cierpieniem, krzywdą, ale i nadzieją, wiarą w lepsze jutro. Niesie z sobą przesłanie, iż prawdziwe MIŁOŚĆ i PRZYJAŹŃ potrafią uleczyć z niejednej tragedii; jeśli ma się przy sobie osobę, która jest w stanie zrobić wiele, poświęcić się w całości dla drugiego człowieka, zadrzeć z całym światem, by kogoś uszczęśliwić - można śmiało powiedzieć, że wygrało się życie. Piękne przesłanie, okraszone tak jak w poprzedniej części tytułami rozdziałów w formie zadań do wykonania przed śmiercią, jak np. Staw czoła nieznanemu i nie wycofaj się z tego; narracja ponownie w podwójnej formie, z perspektywy Callie i z punktu widzenia Kaydena pozwala jeszcze głębiej wejść w głowy bohaterów, którzy otwierają się przed Czytelnikiem, na uznanie zasługuje rozbudowanie postaci dziewczyny - jej progres, wzrastająca wciąż odwaga, Callie staje się silniejsza z każdą stroną lektury. Kayden z kolei obnaża przed nami najbardziej mroczną stronę swojej duszy, co wyzwala szereg uczuć, począwszy od wzruszenia, poprzez złość, na współczuciu skończywszy. Oj, pani Sorensen doskonale wie, jak zawładnąć sercem Czytelników! Nie możecie przejść obok tej serii obojętnie. Polecam bardzo. Przygotujcie się na emocjonalny rollercoaster! ;)

OCENIAM: +5/6!


Niedługo napiszę Wam o wrażeniach po lekturze trzeciej części z serii ;)!


Autor: Jessica Sorensen
Tytuł: Ocalenie Callie i Kaydena
Seria/cykl: The Coincidence (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 384
Tłumaczenie: Ewa Helińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz