1.26.2018

"Kochaj" Regina BrettAutor: Regina Brett
W oryginale: Love it all. 50 lessons for loving yourself, your life and everyone in it
Wydawnictwo: Insignis
Ilość stron: 354
Tłumaczenie: Olga Siara
Rok wydania: 2017

"Życie wyśle Ci pewną wiadomość. Jeśli wiadomość do Ciebie nie dotrze, da Ci nauczkę. Jeśli nie nie zrozumiesz nauczki, pojawi się problem. Jeśli nie rozwiążesz problemu, zacznie się kryzys".

Długo się zastanawiałam co napisać o tej książce. I ciągle kłębi mi się w głowie jedno zdanie: jak mogłam wcześniej nie trafić na autorkę i jej publikacje?!

Owszem, słyszałam wcześniej o książkach "Bóg nigdy nie mruga", "Bóg znajdzie ci pracę" czy "Twój dziennik", jednak nigdy nie czułam specjalnego "pociągu" do podobnego typu literatury. Poradniki; teksty, gdzie ktoś uczy "jak żyć lepiej" nigdy do mnie nie przemawiały, osobiście wolałam skupić się na czymś zupełnie odmiennym. Psychologiczny bełkot zostawiałam dla ludzi, którzy nie za bardzo wiedzieli co zrobić ze swoim życiem i potrzebowali wyraźnego: czarno na białym; krok po kroku, by pomóc samym sobie. Dopiero, gdy w moje ręce wpadła najnowsza książka słynnej Reginy Brett, powiedziałam sobie: czemu nie? Kolejny światowy bestseller wchodzi na rynek wydawniczy, dajmy mu zatem szansę i dowiedzmy się, co takiego kryje się w felietonach amerykańskiej pisarki?

A kryje się... Wiele. Ogromnie dużo. Mnóstwo. Tego, czego akurat potrzebowałam, i zaręczam, czego potrzebuje każdy z nas.

Książka "Kochaj" to pięćdziesiąt felietonów dotyczących prozy życia codziennego. Ich bohaterką jest sama autorka; nadaje to wiarygodności i autentyczności całemu zbiorowi, Czytelnik może utożsamiać się z jej postacią. Regina Brett opisuje swoje dzieciństwo, dorastanie, problemy, z którymi musiała się zmierzyć, wyzwania, którym musiała sprostać i przeciwności losu, które pozornie miały ją osłabić. Stało się jednak zupełnie inaczej... W każdym z felietonów morał jest jasny i klarowny: MIŁOŚĆ może mieć wiele znaczeń, ale - aby je odkryć - trzeba się sowicie napracować. Nagroda za trud jest cenna - zatem nie ma na co czekać! 

Czytając poszczególne rozdziały, Czytelnik ma wrażenie, jakby autorka siedziała tuż obok niego i przy kubku dobrej kawy opowiadała mu o swoim życiu. Jest bardzo osobiście; rodzinnie, bezpardonowo, bez złudnej otoczki upiększającej każde słowo. Regina nie wstydzi się mówić (momentami niekorzystnie) o swoim domu, rodzicach czy rodzeństwie; trudności nazywa po imieniu, wie, jak z perspektywy czasu chłodno ocenić postępowanie swoje i innych ludzi. Opowiada o chorobie, która zatruła jej życie i o walce z nią, o lęku o swoją rodzinę, o słabościach i doświadczeniach, które tak naprawdę drzemią w każdym z nas. Autorka - oprócz tego, iż zabiera Czytelnika w swój prywatny świat, wie również, jak znaleźć w nim część uniwersalną dla każdego. To nie jest zwykły poradnik, który powie, jak krok po kroku naprawić swoje życie. To książka dająca nadzieję; pozytywny wymiar duchowy i fizyczny, optymistyczne założenie patrzenia w przyszłość. Rady w niej zawarte są niby tak oczywiste, jednak tak momentami trudne do zrealizowania. MIŁOŚĆ, szczęście, dotrzymywane obietnice składane sobie i bliskim, poczucie spełnienia, dowartościowywania się, ale i podnoszenia sobie poprzeczki wyzwań, radość z najmniejszych elementów codziennego życia - oto klucz do sukcesu! Do spokoju ducha i pogody serca. 

"Goniąc za tym, czego pragniesz, możesz stracić to, czego potrzebujesz".

Jak mogłam wcześniej nie poznać twórczości Reginy Brett? Nie mam pojęcia, ale obiecuję sobie nadrobić zaległości, gdyż naprawdę wierzę, iż warto. Sama autorka twierdzi, że "Kochaj" napisała dla ludzi, którzy albo nie wiedzą, jak pokochać samych siebie (kompleksy!), albo zostali zranieni i nie umieją na nowo zaufać, lub sami ranią w jakiś sposób, gdyż nie radzą sobie ze swoją osobą. Zatem ta książka jest dla każdego, gdyż każdy odnajdzie tu część siebie. Mądre, życiowe cytaty dodają uroku; warto zapamiętać choć kilka z nich, by później móc te dobre (naprawdę dobre!) rady zastosować w swoim życiu. "Kochaj" nastraja pozytywnie; daje poczucie mocy, SIŁY, sprawstwa, że naprawdę MOŻEMY WSZYSTKO, jeśli tylko czegoś bardzo pragniemy. Żadne słowo nie jest tu zbędne; każda lekcja to konkretna sytuacja, treściwa porada, wnosząca "coś" pomocnego. Byłam naprawdę bardzo zaskoczona powyższą lekturą; pochłonęłam ją w kilka dni i to tylko dlatego, iż dosłownie nie mogłam się z nią rozstać. Zabierałam ją wszędzie: do autobusu, na spacer, czy zasypiałam przeczytawszy kolejny rozdział. Polecam i polecać będę ją każdemu, przy czym przymierzam się do kupna poprzednich książek autorki. W "Kochaj" Regina brata się z Czytelnikiem, jak ze starym znajomym; nie zataja niczego, mówi wprost, co szalenie się docenia. Wszędzie jest jednak morał, dobitna puenta - która zmusza do refleksji nad swoim życiem i naprawdę wiele uświadamia. Warto czasem zagłębić się w taką właśnie lekturę, by zatrzymać się na chwilę i rozejrzeć dookoła. Codzienność bywa często tak bardzo niedoceniana, a to ona buduje szczęście i wspomnienia. I gdyby tak przyszło ją stracić... 

Otóż to. Ja też sobie tego nie wyobrażam. I dziękuję, że są takie książki, które tak wiele uświadamiają. 

:)

Za książkę dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl, gdzie znajdziecie mnóstwo innych bestsellerów! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz