2.11.2018

"Druga szansa" Marcie SteelAutor: Marcie Steel
Tytuł: Druga szansa
W oryginale: The second chance shoe shop
Wydawnictwo: Kobiece
Ilość stron: 336
Tłumaczenie: Małgorzata Bortnowska
Rok wydania: 2018


Zanim wyrażę swoje zdanie na temat tej książki, pozwól, że zadam Ci pytanie: jak myślisz, czy każdy zasługuje na drugą szansę?

Nie jest żadną tajemnicą, iż obecnie sięgam po KAŻDY gatunek literacki; a wręcz uwielbiam oderwać się od kryminału czy książki dla dzieci - by móc choć na chwilę zastąpić je powieścią obyczajową. Prosta historia, która przydarzyć by się mogła każdemu/każdej z nas stanowi lekką rozrywkę w chłodny wieczór - najlepiej z kubkiem gorącej herbaty w dłoni. Czasem warto sięgnąć właśnie po taką literaturę, która nie jest skomplikowana, angażuje umysł, ale nie wyciska z niego całego napięcia, bywa typowo kobieca, a jak wiadomo, kobiety lubią czytać o sobie i o swoich ulubionych czynnościach. 

Tak jest właśnie w "Drugiej szansie". Jest tu główna bohaterka, borykająca się ze swoimi problemami, są jej przyjaciele, którzy także są doświadczeni przez życie, i jest również... Sklep z butami! Stanowi on klamrę a jednocześnie tło powieści, co wyróżnia tę książkę. Czego chcieć więcej? 

Riley ma trzydzieści dwa lata i właśnie rozstała się z partnerem. Sadie - niedawno pochowała męża, teraz samotnie wychowuje córeczkę. Dan leczy rany po zdradzie swojej dziewczyny, umawiając się na randki z internetu. Całą trójkę owych ludzi łączy fakt, iż pracują razem w sklepie obuwniczym "Chandler" oraz są najlepszymi przyjaciółmi. Już od pierwszych stron Czytelnik zaczyna pałać ogromną sympatią do każdego z przedstawionych bohaterów; są oni bowiem wyraziście wykreowani, bije od nich ciepło, życzliwość, szczerość, a więź, która ich łączy - zdaje się być nierozerwalną na zawsze. Właśnie tak powinna wyglądać prawdziwa przyjaźń; jest wzajemnym wsparciem, nawet w najtrudniejszych życiowych momentach, jest radością w chwilach szczęścia, trwaniem przy sobie na smutnych zakrętach, pomocą, gdy wymaga tego sytuacja, zaufaniem do granic możliwości. Dla Riley, Sadie i Dana chwilą próby jest fakt, iż "Chandler" chyli się ku upadkowi, przez co przyjaciele mogą stracić nie tylko pracę, ale i to, co tak bardzo kochają. Właścicielka sklepu daje Riley - jako kierowniczce "Chandlera" - trzy miesiące na to, by zwiększyć wyniki sprzedaży. W przeciwnym wypadku sklep zostanie zamknięty. Zaczyna się więc walka z czasem, a Riley nie cofnie się przed niczym, by nie dopuścić do najgorszego.

Przez "Drugą szansę" dosłownie się płynie, a jak już się zacznie, to nie można się oderwać. Historia trójki przyjaciół, dla której tło stanowi ich miejsce pracy - wciąga, zaskakuje, skłania do refleksji. Każdy z przedstawionych bohaterów jest inny; każdy ma swój bagaż doświadczeń, każdemu los rzuca nieustannie kłody pod nogi, każdy próbuje sobie poradzić, z większym lub mniejszym powodzeniem, samotnie lub z pomocą przyjaciół, każdy ma marzenia i pragnienia, do których dąży, każdy potrzebuje do szczęścia czegoś innego, jednak łączy ich świadomość, iż zawsze mogą na siebie liczyć. Nie brakuje w tej powieści zawirowań, komplikacji, a zwłaszcza zmarnowanych pierwszych szans. Dlatego tak ważne wydaje się pytanie: czy warto dostać tę drugą? A jeśli tak, to co zrobić, by jak najlepiej ją wykorzystać? Jak postąpić, by błędy pozostały tylko jednorazowymi pomyłkami, nauczką na przyszłość, a cała reszta okazała się nadzieją na lepsze jutro? Ciężka i trudna refleksja... 

Naprawdę bardzo zżyłam się z bohaterami; kibicowałam im. Riley - po bolesnych przejściach, oszukana przez mężczyznę, z którym wiązała przyszłość, zasługiwała na kolejną szansę na MIŁOŚĆ i cudowny związek. Sadie - po tragedii i ranach, które zadało jej życie, odbierając ukochanego męża, warta była poczucia bezpieczeństwa, ciepła i stabilizacji. Dan - mając nieustannego pecha do kobiet, powinien przecież w końcu spotkać swoją jedyną! Śmiałam się, wzruszałam, denerwowałam wraz z nimi; i to właśnie bardzo cenię w powieściach obyczajowych. Tę "ludzkość"; fakt, iż w podobnych historiach Czytelnik może odnaleźć samego siebie, a każda z decyzji podjętych przez bohaterów - może być jego własną.

Zmiany są dobre, a codzienność ciągle nam je podsuwa właśnie w postaci drugiej, trzeciej i kolejnej szansy... Do nas należy tylko to, jak je wykorzystamy. Czy wyciągniemy z nich wnioski? Czy zasłużą one na chwilę naszej refleksji? Czy ich nie zmarnujemy? 

Myślę, że już znasz odpowiedź, ale zadam to pytanie jeszcze raz: czy każdy zasługuje na drugą szansę?

Polecam bardzo serdecznie, lektura idealna na wieczór!

Za książkę dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl, gdzie znajdziecie również inne książki dla kobiet.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz