2.05.2018

"Morderstwo w Orient Expressie" Agatha ChristieAutor: Agatha Christie
W oryginale: Murder on the Orient Express
Seria/cykl: Herkules Poirot (tom 10)
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ilość stron: 264
Tłumaczenie: Anna Wiśniewska-Walczyk
Wydanie: wznowione (2017)

"Niemożliwe nie może się zdarzyć, wobec tego pozornie niemożliwe musi być możliwe".

Nadeszła pora i na mnie. Nareszcie. Wstyd się przyznać; mimo tego, iż o "Morderstwie w Orient Expressie" słyszałam legendy - sięgnęłam po tę książkę dopiero teraz.  Na szczęście nie jest to moje pierwsze podejście do autorki; pani Christie jest już postacią tak klasyczną, iż chyba w tym momencie nawet jeśli od tej powieści (znanej każdemu!) zaczęłabym poznawać jej pisarstwo - w życiu bym się do tego nie przyznała. Ale, jako że wcześniej w moje ręce wpadło "I nie było już nikogo" - dokładnie wiedziałam czego się po najsłynniejszej autorce kryminałów spodziewać. 

Najpierw ogarnął mnie sceptycyzm - przecież to dziesiąta część serii o Herkulesie Poirot, znanym detektywie, który rozwiązał już co najmniej dziewięć zagadek; jak ja się będę orientować w lekturze, skoro nie miałam do czynienia z poprzednimi przygodami tegoż oto bohatera? Jednak, jak się okazało, moje obawy były nieuzasadnione, gdyż cały cykl łączy tylko postać, reszta to różne historie, tajemnice, rozpoczęte i zakończone w danej książce. Zatem i "Morderstwo..." miało zostać rozwikłane tak, jak należy. 

Już od pierwszych stron przepadłam. Autorka wprowadza znany sobie klimat; w zaledwie prawie trzystu stronach serwuje nam dobry kryminał. Jest otoczka, jest sekret do wyjawienia, jest zagadka do rozwiązania, jest sporo główkowania - by i tak w finalnym rozrachunku zaskoczyć Czytelnika nieprzewidywalnością zdarzeń. I nic dziwnego, że Agatha Christie to bezsprzeczna królowa kryminałów. To już marka sama w sobie. 

Herkules Poirot wraca z Azji; jego podróż odbywa się słynnym pociągiem Orient Express. Już po kilku chwilach Czytelnik zostaje poinformowany, iż w miejscu tym popełniono morderstwo, Poirot przejmuje sprawę, a rozwiązanie zagadki jest tym bardziej emocjonujące, iż morderca znajduje się w pociągu. Orient Express utknął bowiem w zaspie, co uniemożliwia ucieczkę winnego. Zaczyna się seria zdarzeń, które po kolei układają się w jedną logiczną całość. A zakończenie... No cóż, jest nieprzewidywalne i zaskakujące, co cieszy i zwiększa apetyt na więcej. Na więcej książek autorki. 

Sprawnie ułożona intryga, fragmenty rozsypanej układanki, które po każdym rozdziale wskakują na swoje miejsce w szeregu, nieprzypadkowość wydarzeń, pojawiających się postaci i sytuacji, gdzie, jak się okazuje, każdy z pasażerów odgrywa przeznaczoną dla niego rolę. Bo kto niby powiedział, że morderca może być tylko jeden? Herkules Poirot wie, iż niczego nie można być pewnym, nic nie jest takie, jakim się wydaje, a najważniejsze to... Usiąść i pomyśleć. A rozwiązanie nasunie się samo.  Od razu zapałałam sympatią do głównego bohatera; postać małego detektywa z sumiastymi wąsami wzbudza pozytywne emocje i odczucia. Czytelnik jest pod wrażeniem jego sposobu dedukcji i dochodzenia do sedna problemu. Poirot wie jak pytać, o co pytać, kogo pytać, co sprawdzić i w jaki sposób sformułować pytanie, by wydało się pozornie błahe. A wnioski, które potem wysnuwa... Po prostu powalają i wzbudzają podziw. No bo jak to...? Ja jestem pod ogromnym wrażeniem!

Autorka podała na tacy to, co fani kryminałów tak bardzo cenią: dobrze skonstruowaną akcję, jej wartkość, tempo - najpierw powoli sunące, a później pędzące jak rollercoaster, wyraźnych bohaterów, pięknie zarysowaną główną postać, obok której już nigdy nie przejdzie się obojętnie, zagadkę, którą tak bardzo pragnie się rozwiązać, a której finał burzy wszelkie domysły, intrygę i jej wieloznaczność oraz zaskoczenie, które wzmaga ocenę lektury. Ja jestem zachwycona; książkę pochłonęłam w jeden dzień - dosłownie nie mogłam się oderwać. Strona za stroną, rozdział za rozdziałem - ta lektura wyzwala cały szereg emocji. Tylko pozytywnych. 

Polecam bardzo!

PS Pewnie niedługo będę oglądać film; jestem ciekawa jak przeniesiono na ekran tę wspaniałą opowieść.


Za książkę dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl, gdzie znajdziecie również inne bestsellery!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz