4.23.2018

"Wyśnione życie" Cynthia SwansonAutor: Cynthia Swanson
W oryginale: The Bookseller
Wydawnictwo: Kobiece
Ilość stron: 424
Tłumaczenie: Ryszard Oślizło
Rok wydania: 2018

"Wystarczy drobiazg, aby zmienić bieg wydarzeń".

SEN.

Ten dobry; piękny, magiczny, zabierający w podróż do krainy fantazji, gdzie niemożliwe staje się realne. Ukazujący ukryte pragnienia, odważne marzenia, dążenie do realizacji planów i zamiarów, z którymi lekko można rozminąć się w pośpiechu dnia codziennego. Kojący, uspokajający, dający wytchnienie i oderwanie się od rzeczywistości choć na moment nocy. Stający się tym, czego chcesz właśnie w TYM momencie, bez względu na konsekwencje. Bo to Twój sen i Ty jesteś jego władcą.

Ten zły, zwany koszmarem; potrafi zepsuć niejeden pozornie spokojny sen. Kradnący uwagę, obnażający strach i ukryte lęki, mocny, zapadający w pamięć, gdzie przebudzenie przynosi ogromną ulgę. Niewyczekiwany, a jeśli już - to z obawą - co przedstawi i jak długo będzie trwał. 

I dobre i złe sny łączy jedno: alternatywna rzeczywistość, gdzie ułuda przeplata się z ilością niewykorzystanych szans. Jedno zamknięcie oczu może przenieść Cię w świat, za którym tęsknisz lub którego tak bardzo nienawidzisz. Albo niecierpliwie wyczekujesz wieczoru... Albo obawiasz się go, wiedząc, ile zła z sobą przyniesie. Zasypiasz z radosnym oczekiwaniem odpoczynku czy z lękiem ponownego zmęczenia? Jakie sny nawiedzają Cię nocą? Znikają zaraz po przebudzeniu, czy wręcz przeciwnie - pamiętasz je z fotograficzną dokładnością i chcesz ponownie się w nich zanurzyć? SEN. Jedno słowo, a tak wiele znaczeń...

Kitty to ponad trzydziestoletnia główna bohaterka powieści "Wyśnionego życia"; prowadzi wraz ze swoją przyjaciółką Friedą księgarnię "Dwie siostry". Firma niestety nie przynosi zysków, co dosłownie spędza sen z powiek obu kobietom. Kitty jest bardzo samotna, mieszka jedynie z kotem Aslanem oraz żyje w rodzinnym szczęściu swoich rodziców. Pozornie ma to, czego oczekiwać od życia może przeciętny człowiek: kochających go ludzi, przyjaciela, na którego może liczyć w każdej sytuacji, uwielbianą przez siebie pracę (nawet gdy nie przynosi ona zbyt dużych zysków). Jednak Kitty w głębi duszy jest bardzo samotna i marzy... Marzy o zupełnie innym życiu. I - jak się okazuje, droga do alternatywnej rzeczywistości wcale nie jest taka trudna. Odbywa się ona bowiem dzięki... Snom. Za każdym razem gdy Kitty zaśnie, przenosi się do innego świata. Do miejsca, gdzie wszyscy nazywają ją Katharyn. Katharyn ma cudownego męża, trójkę dzieci; z pasją oddaje się domowym obowiązkom, jest szczęśliwa, kochana, inna niż jej drugie "ja" - Kitty. Życie jednak, jak to życie - bywa niemożliwie przewrotne; więc i w idealnym życiu Katharyn pojawiają się czarne chmury. Gdy granice pomiędzy snem a rzeczywistością zaczynają się niebezpiecznie zacierać, Kitty nie wie, które życie jest jej tym prawdziwym, a które fantazją, utopią, gdzie przeznaczenie bywa ulotne. 

Jestem pod ogromnym wrażeniem powyższej książki. Pozornie prosta fabuła niesamowicie zmusza do refleksji. Kim bym była w innym życiu? Gdzie bym była, gdybym mogła mieć naprawdę na to wpływ? Czy dokonałabym takich wyborów, z jakimi musiałam się zmierzyć do tej pory? Czy daną decyzję podjęłabym ponownie? Czy spaliłabym za sobą mosty czy wręcz przeciwnie? Czy istniałaby dla mnie alternatywna rzeczywistość, z którą po prostu MUSIAŁABYM sobie poradzić? Cynthia Swanson perfekcyjnie prowadzi Czytelnika, dając mu szansę odpowiedzi na powyższe pytania. W pewnym momencie nie wiadomo, co jest snem, a co prawdziwym życiem; wciąż się zastanawiałam, której realności dla głównej bohaterki bym pragnęła, co bym JA wybrała, a jak finalnie się stało... "Wyśnione życie" to lektura, która może nie będzie trzymać w napięciu, jednak zauroczy swoją prostotą i niebanalnym rozwinięciem tematu snów, gdzie tak naprawdę zdarzyć się może wszystko. Historia Kitty-Katharyn uświadamia, iż nie ma życia idealnego; wszędzie zdarzają się rysy na pozornie gładkiej tafli szkła. Człowiek nie jest w stanie uciec przed swoim przeznaczeniem czy przyszłością; jedna decyzja, jeden wybór, jedno słowo - mogą mieć kolosalny wpływ na ciąg dalszy ludzkiej wędrówki. A konsekwencje mogą być... Nieodwracalne. "Wyśnione życie" to cudowna opowieść o tym "co by było, gdyby..." - a gdyby... No właśnie. Duży plus dla autorki za poruszenie trudnych tematów śmierci, autyzmu, samotności w tłumie. Naprawdę zatrzymałam się na chwilę, by zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami; uwielbiam takie lektury, dzięki którym wyciągam dla siebie mnóstwo dobrych rad i wniosków. Przez tę powieść dosłownie się płynie; autorkę cechuje lekki, ale dobry i elegancki styl, dzięki któremu nie sposób się oderwać od książki. Z niecierpliwością czekam na ekranizację, gdzie główną rolę ma zagrać sama Julia Roberts! Polecam całą sobą! 

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Księgarni TaniaKsiążka, gdzie znajdziecie mnóstwo książek dla kobiet! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz