5.04.2018

"Ty i teraz" Lidia JasińskaAutor: Lidia Jasińska
Wydawnictwo: Imprint Media
Ilość stron: 240
Rok wydania: 2018

"Jeśli nasz świat miałby runąć, to już lepiej kurczowo trzymać się złudzeń".

Bardzo rzadko sięgam po różnego rodzaju poezje; tomiki wierszy, cytatów, złotych myśli nigdy specjalnie do mnie nie przemawiały, gdy w alternatywie miałam wciąż niekończącą się półkę prozy do przeczytania. Dlatego, gdy w moje ręce trafiły aforyzmy Pani Lidii Jasińskiej - byłam (całkiem szczerze!) sceptycznie nastawiona. Zupełnie niepotrzebnie. Wręcz przeciwnie - teraz już wiem, że po podobną literacką ucztę powinnam sięgać częściej!

"Ty i teraz" ujęło mnie od pierwszego wejrzenia; wydanie jest po prostu cudowne. Twarda, elegancka okładka, gruby papier, czerwona zakładka - i pomimo iż książeczka jest małych rozmiarów - naprawdę cieszy oko swoją powierzchownością. A cóż dopiero znajduje się w środku! Same perełki, z którymi nie sposób się wręcz rozstać.  

"Nie sztuka wejść mężczyźnie w krew, lecz długo w niej krążyć".

"Ty i teraz" to zbiór ponad 700 aforyzmów, czyli krótkich, najczęściej jednozdaniowych myśli, złotych sentencji, które w mądry i celny sposób wyrażają poglądy dotyczące każdej sfery życiowej. Pani Lidia Jasińska karmi nas swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi płynności życia i zmian w nim zachodzących; MIŁOŚCI  i tego, jak bywa nieprzewidywalna; codzienności, gdzie każda chwila ma znaczenie; marzeń, o które warto walczyć bez względu na to, co "powiedzą inni"; oraz mnóstwa innych zagadnień. Samą książkę można przeczytać w godzinę, jednak uznałam za ważne i istotne - by czytać ją dłużej z zamiarem zatrzymania się choć na chwilę przy każdym zdaniu. To niewiarygodne jak w kilku słowach można rzucić niesamowicie celną puentą; jak wyrazić niejednokrotnie to, co komuś innemu zajęłoby być może i kilka książek; jak otworzyć oczy na pozornie błahe sprawy, które ważą na całej przyszłości. Urzekło mnie pióro Autorki, jej bystrość, zdolność do zauważenia tego, co mi czasem umyka. Naprawdę zatrzymywałam się nad każdą sentencją i dumałam nad nią, odnosząc ją do siebie, swoich decyzji, swojej wędrówki, którą szumnie nazywamy życiem. Autorka uświadamia, że trzeba spojrzeć z dystansu na pewne sprawy; nigdy nie wiadomo, co przyniesie los - czasem szczęście, radość i spełnienie, a czasem ból, rozczarowanie i łzy. Na każdą z tych ewentualności trzeba się jednak przygotować i stawić jej odważnie czoła. Po tej lekturze wiem teraz, że podobna literatura jest potrzebna - ja na pewno będę częściej sięgać po motywujące teksty, gdyż one naprawdę wiele wnoszą w mój świat! Książka idealna na prezent. Polecam.


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Barbelo i Agencji Wydawniczej Imprint Media ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz