7.06.2018

"Chłopak taki jak ty" Ginger ScottAutor: Ginger Scott
Seria/cykl: Young
Wydawnictwo: Kobiece
Ilość stron: 352
Tłumaczenie: Monika Wiśniewska
Rok wydania: 2018

"Rankiem wracam do tego pudełka, w którym mnie trzyma - tego, na którym widnieje kartka: NIE DOTYKAĆ. A raczej: NIE KOCHAĆ".

Gust czytelniczy jest czymś niezmiernie fascynującym; kiedyś nie wyobrażałam sobie chwili bez powieści młodzieżowej pod ręką, dziś sięgam po takowe coraz rzadziej. Choć w sercu nadal mam miejsce dla ukochanych XIX-wiecznych klasyków czy Harry'ego Pottera, to teraz przepadam za kryminałami, wciągającymi thrillerami psychologicznymi czy interesującymi powieściami obyczajowymi. Częściej też okazuję większą dozę zaufania naszym rodzimym autorom, przez co odkrywam totalne literackie perły. Nie byłabym jednak sobą, gdybym choć raz w miesiącu nie przeczytała choć jednej lektury dla młodzieży, z czystej ciekawości, by wiedzieć "co w trawie piszczy", by zobaczyć, jak wysoko jest postawiona poprzeczka young adult. I tak oto w moje ręce wpadł "Chłopak taki jak ty"; gdzie... Niby nie powinno się oceniać książki po okładce, aczkolwiek... Nie sposób odmówić publikacji tego, iż to właśnie okładka gra tu kompletnie pierwsze skrzypce. Nie można przejść obojętnie obok takiego spojrzenia młodego mężczyzny!

Podobnie jest z treścią. Zwyczajnie nie da się przeczytać tej książki i o niej zapomnieć. Jest to WYJĄTKOWA powieść dla młodzieży; mam nadzieję, że w przyszłości będę już trafiać tylko na takie.

Josselyn Winters to nastoletnia dziewczyna, niestety bardzo boleśnie już doświadczona przez życie. W wieku dziewięciu lat została opuszczona przez mamę, która odeszła do kochanka. Joss cudem przeżyła wypadek, spowodowany przez swojego tatę. Uratował ją... Kolega - Christopher. Od tamtej pory mija kilka ładnych lat, a ślad po Christopherze ginie. Do czasu. Pewnego dnia bowiem Joss spotyka trójkę braci, nowych uczniów w szkole. Jeden z nich, Wes - ma oczy Christophera. I właśnie w tym momencie rozpoczyna się historia znajomości tej dwójki, gdzie teraźniejszość przeplata się z przeszłością, głęboko zakorzenione rany na sercu i duszy ponownie się zaogniają, w głowie kłębi się tysiąc pytań bez odpowiedzi, a emocje i ogrom uczuć też muszą znaleźć gdzieś swoje ujście. Joss nieprzerwanie poszukuje znaków, które łączą Christophera z Wesem, próbuje naprawić swoje fatalne stosunki z ojcem, który nie radzi sobie z jej wychowaniem, oraz wraca do treningów baseballa, by udowodnić sobie i światu kilka spraw. "Chłopak taki jak ty" to piękna opowieść o bólu, cierpieniu, doświadczeniu życia, przewrotności losu i... Przeznaczeniu.

Autorka stworzyła cudowną postać głównej bohaterki. Joss jest całkowicie ludzka; ukształtowana przez przeżycia z dzieciństwa, które odcisnęły piętno na jej psychice. Mieszka tylko z tatą, gdzie to ona przejęła rolę rodzica (gdy musi co tydzień przywlekać pijanego ojca do domu i zajmować się nim), nie wie, jak nawiązać z nim nić porozumienia od momentu odejścia mamy i rozegrania się fatalnych wydarzeń, które zaważyły na jej przyszłości. Joss ma jedną przyjaciółkę, której zwierza się ze swoich problemów; jak to jest uparta, silna, ale i słaba, pokiereszowana w środku od mnogości bolesnych chwil. Gdy w jej życiu pojawia się Wes, wiele się zmienia. Chłopak jest motorem wielu działań podjętych przez Joss; pomaga jej, niejednokrotnie ratuje z opresji, pokazuje jej jaśniejsze strony życia, udowadnia, że nie warto się poddawać, że zawsze należy podnosić się z upadków i podejmować kolejne wyzwania. Tylko dlaczego jego oczy to oczy Chrisa, chłopaka z dzieciństwa? Chłopaka, któremu zawdzięcza życie? Joss musi znaleźć odpowiedzi na pytania, przede wszystkim na te dotyczące jej obecnego życia i przyszłości, która zbliża się zbyt szybko. Joss oczywiście popełnia błędy, przez co jej postać jest tak niemożliwie wiarygodna. Wierzyłam każdemu jej słowu, przeżywałam z nią każdy moment, wspierając i kibicując jej z całego serca. 

Historia Joss i Wesa to opowieść o tym, jak ogromny wpływ na życie mają bolesne wydarzenia z przeszłości; jak oddziałują na psychikę, jak ją kształtują i jak dalej są powodem różnie podejmowanych decyzji. To historia o tym, jak ważny jest odpowiedni kontakt rodzica z dzieckiem; by role rodzic-dziecko były jasno czytelne od samego początku, z wyznaczeniem odpowiednich granic. To powieść o tym, jak wiele emocji głęboko skrywanych może znaleźć ujście w najmniej oczekiwanym momencie; o tym, jak wiele zależy od nas samych, od naszych działań i myśli, od podążenia wybraną przez nas drogą. Ginger Scott unaoczniła wiele rzeczy, skłaniając do refleksji. Autorkę cechuje lekki, ale bardzo przemyślany styl, piękne psychologiczne wykreowanie bohaterów, i... Niebanalne zakończenie. Wprost nie mogłam uwierzyć, jak to się skończyło... I teraz nie mogę się doczekać drugiej części "Dziewczyna taka jak ja"! 

Bardzo polecam tę książkę, nie tylko Czytelnikom w wieku młodzieżowym. Zaręczam, że każdy, bez względu na wiek znajdzie tu coś dla siebie. 

Za książkę dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl, gdzie znajdziecie również mnóstwo innych bestsellerów ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz